__________I hate summer, I hate spring, I love only, what you bring_______

Anarchie info

8. února 2007 v 21:54 | Karolína
!!!!!!!!VIVAT ANARCHIA!!!!!!!!!
Často se tvrdí, že anarchismus je sice hezká myšlenka, ale naprostá utopie, která nemůže být nikdy uskutečněna. Všude spousta anarchistické teorie, ale prý žádný příklad opravdu fungující anarchistické společnosti. U některých lidí, a není jich zrovna málo, je toto nejčastější předsudek vůči anarchistické myšlence. Podíváme-li se ale do historie a zkoumáme-li některé události a hnutí v dnešním světě, zjistíme, že v tomto bodě kritikové nemají pravdu. Již od začátku je ale nutné k dané problematice přistupovat s předpokladem, že nic není dokonalé, vše má své chyby - někdy viditelné, mnohdy skryté.
Dál je důležité si uvědomit, že z hlediska anarchie v praxi není nikterak podstatné, zda se něco označuje za anarchistické či nikoli. Kdybychom se pídili pouze za nálepkou, daleko bychom se asi nedostali. Podstatné jsou principy, podle nichž lidé žijí, pracují, sdružují se a rozhodují. Jistě nebude na škodu, když tyto principy, které jsou deklarovány snad v každém anarchistickém manifestu, zopakuji: předně jde o solidaritu čili vzájemnou pomoc, poznání toho, že lidé si nemají být nepřáteli, ale naopak si mají vzájemně pomáhat a sdružovat se v zájmu svém osobním; a o maximální svobodu jednotlivce, samozřejmě s přihlédnutím ke svobodě těch ostatních; z organizačních principů jmenujme decentralizaci, systém autonomie a federace, rozhodování zdola, samosprávu... Vedle toho můžeme označit principy, které by přítomné být neměly, a které jsou bohužel běžnou součástí dnešního kapitalistického světa - útlak, sociální nespravedlnost, vykořisťování, autoritářství, militarismus, diskriminace atd.
Anarchie tady a teď
Cílem anarchistů není revoluce, ta je jen prostředkem. Jejich skutečným cílem je život ve svobodné společnosti, která by fungovala na výše uvedených principech. Někteří, a nemusí to být nutně jen anarchisté, se však nechtějí spokojit s tím, že jejich cíl je snem, kterého se možná jednou dočkají, ale spíše čeká až na jejich děti či vnuky a vnučky. Chtějí se již nyní zbavit alespoň dílčím způsobem svazujícího kapitalistického a státního systému; již nyní chtějí žít podle hodnot, které uznávají a které jsou v protikladu k těm oficiálně protěžovaným; již nyní se chtějí osvobodit, jak je to jen možné; přestat být otroky či pány. Bohužel nás obklopuje určitá, opravdu ne právě růžová realita, ze které se, jestliže se zrovna nenacházíme v situaci zralé na revoluční zvrat, jen tak nevymaníme.
Je možné docílit již tady a teď svobodného a plnohodnotného života? Každý rozumně uvažující tvor nutně dojde k závěru, že bez revoluční změny asi ne. Nikdy nebudeme svobodní, dokud nebudou svobodní i ostatní. Nikdy nebudeme žít v klidu a míru, dokud nad námi bude viset hrozba v podobě represivního aparátu systému.
Přesto je však možné již zde a nyní vytvářet formy a struktury svobodného světa. Je nutné si ale uvědomit, že samy o sobě k osvobození nepovedou, mohou se však stát prostředkem v revolučním hnutí, či školou a zdrojem zkušeností pro vytváření svobodné společnosti.
Podívejme se nyní, jak se dají některé anarchistické principy aplikovat v současné společnosti a jakých podob může nabývat samosprávné a svobodné sdružování lidí. Na jedné straně se mohou lidé nechat inspirovat anarchismem, na straně druhé by se anarchismus měl nechat inspirovat konkrétními sociálními projekty a experimenty, které jako anarchistické ani na první pohled vypadat nemusí.
Snaha o osvobození by ale neměla vést k úniku, k virtuální realitě, k vytváření si izolovaných světů, ve kterých se budeme cítit svobodně - a přitom budeme nadále ovládáni a vykořisťováni. Bez revolučního rozměru a vědomí jsou takovéto svobodné "životní styly" jen tlacháním o svobodě a rebelií, která vlastně žádnou rebelií není.

anarchie

sem od někud zkpírowala tag doufám že se na mě ten člowěk nebude zlobit.. :)
V anarchii jsou podstatné principy, podle nichž lidé žijí, pracují, sdružují se a rozhodují. Jsou deklarovány snad v každém anarchistickém manifestu. Předně jde o solidaritu, o maximální svobodu jednotlivce, decentralizaci, systém autonomie a federace.
Chceme život ve svobodné společnosti!!! Žádný člověk neni tak dobrý aby mohl být pánem druhého člověka. Všichni lidé sou si rovni ve společenském postavení, bez ohledu na barvu pletí, rase, náboženském vyznání a majetkových poměrech.

anarchie

znak
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jste pro anarchii???

Ano!!!! 26.4% (176)
Ano,ale ne ortodoxně.... 10.9% (73)
Ne, ale nevadí mi 12.4% (83)
Ne!!!!!!!!!! 50.2% (335)

Komentáře

1 Ema Domino Ema Domino | 11. července 2007 v 22:48 | Reagovat

Anarchismis není jen ve slově nebo v myšlence, myslím že je v tom černym koutku v srdci::!!!!

2 Netka Netka | Web | 17. července 2007 v 11:08 | Reagovat

Pohled na svět, myšlenka, to so máte f srdci, koho uznáváte to jaký ste fšechno je osobnost sama. A pokud má vlastní názor a stojí si za nim může se tomu říct anarchie... Možná.. Anarchie není jen o mlácení nácků... ale o pohledu a názoru jedince tak celé skupiny stejné ,,víty,, jestli se tomu dá říct

3 nanuky nanuky | Web | 7. srpna 2007 v 19:47 | Reagovat

Ako som si tak čítala tento článok,tak mi to pripomenulo socializmus... Proste rovnost, vlada zdola... Mozno to anarchisti myslia uprimne, ale podla mna by to nemohlo fungovat, vzdy sa najde niekto, kto to zacne zneuzivat...

Aj ked, sloboda a stop rasizmu su pekne myslienky...

Nechcem rypat, nerozumiem sa az tak do politiky,len hovorim svoj nazor.

4 some1 some1 | 12. srpna 2007 v 16:02 | Reagovat

Netka:myslím že žádný ancháč kdyby byl 1 na 1 by nácka nedal ale budiž,já sem nácek byl a ted pristupuju k anarchii jinak,je to jen názor ale kdyby anarchistický svět existoval bylo by to super.Ale je mnoho druhů anarchie,a kdyby skutečně anarchie byla už by mi nikdo nebránil látat v našem státě tak zvýhodnované "rómy"

5 punk is not dead punk is not dead | 11. října 2007 v 12:22 | Reagovat

Anrchie je pro mě svoboda...svboda kterou nikdy nemůžu mít protože žiju na téhle planetě plné nenávisti, zrady, násilí, a zlosti....a proto i když moc dobře vím, že svobodu má duše nikdy nepozná se budu snažit žít jenpodle svých pravidel a nikdy ne podle pravidel téhle společnosti....neuznávám tuhle společnost a proto neuznávám ani lidi které se jí podrobili jako cvičené opice bez vlastního názoru a bez vlastního pohledu na život.....

6 johhnyy johhnyy | 11. ledna 2008 v 20:50 | Reagovat

ja si myslim ze anarchisti jsou uplny debilove proteze si stoji za tim co nikdy nejde prosadit!!!ale jinak at vam to vyjde!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama