__________I hate summer, I hate spring, I love only, what you bring_______

Julius Fučík

19. února 2007 v 17:46 | Karolína |  Moji oblíbení spisovatelé

Julius Fučík

(23.2.1903 - 8.9.1943)
Julius Fučík

Fučíka zařazuji mezi své oblíbené spisovatele kvůli první knížce, kterou jsem od něj četla. Byla to kniha Reportáž psaná na oprátce, ve které vážně skvěle vyličil zacházení Němců s radikálními Čechy. I když boužel při surovému vyslíchání podlehl a promluvil, nakonec "pravé" knihy se ke svému činu přiznal. Po svrhnutí německé nadvlády vydali komunisti tuto knížku bez poslední části s přiznáním a z Fučíka udělali oběť.Použili ho ve spoustě svých projevů a nechali po něm pojmenovat "Fučíkárnu".Teprve po listopadových událostech roku 1989 byla vydána kniha znovu i s poslední kapitolou a přiznáním.Hodně mě zarazilo když jsem si v knihovně tuto knížku půjčila a dostala se mi do rukou ještě ta "komunistická" verze, bez jakéhokoliv varování.Kdybych o tom nic předtím nevěděla asi bych si udělala úplně jiný názor což je v dnešní době velmi časté.

"Auctor unius libri"

Julius Fučík, český novinář, politik, překladatel a literární a divadelní kritik, přichází na svět 23. února roku 1903 na pražském Smíchově v rodině soustružníka a divadelního ochotníka (Fučíkovým strýcem, po němž získává křestní jméno, je Julius Fučík, populární vojenský kapelník a skladatel, autor např. pochodů "Florentinský pochod", "Vjezd gladiátorů" atd.).
Dětství prožije Fučík zčásti v Praze a zčásti v Plzni, kam rodina v roce 1913 odchází - Fučíkův otec získává v Plzni divadelní angažmá.
V Plzni Julius Fučík studuje reálku, po jejímž absolvování (1921) se stává mimořádným posluchačem filozofické fakulty pražské Karlovy Univerzity - zde pak navštěvuje zejména přednášky Z. Nejedlého, F. X. Šaldy a dalších literárních vědců.
V roce 1921, tedy v roce svého příchodu do Prahy, se Julius Fučík stává členem Komunistické strany Československa, zároveň začíná publikovat v levicovém a komunistickém tisku - jeho články se objevují v časopisech a novinách "Avantgarda", "Tvorba" (tu v letech 1928-38 vede jako šéfredaktor, "Rudý večerník", "Kmen" atd.
V roce 1929 se pak Julis Fučík stává redaktorem "Rudého práva", zároveň se významně podílí na vzniku periodika "Haló noviny".
Po celá dvacátá a třicátá léta 20. století se Julius Fučík jako novinář účastní mnoha dělnických manifestací a stávek, též podniká dvě cesty do Sovětského svazu (ta druhá trvá celé dva roky) - Stalinův Sovětský svaz pak Fučík zobrazí ve svých reportážích, které zavádějícím a tendenčním způsobem propagují stalinský režim: nejznámější z těchto reportážních knih jsou knihy "V zemi, kde zítra již znamená včera" a "V zemi milované" (posmrtně 1949).
Po okupaci Československa hitlerovským Německem se Julius Fučík skrývá zpočátku krátce u svých rodičů v Chotiměři u Domažlic, brzy ale odchází do Prahy, kde se zapojuje do ilegálního komunistického protiněmeckého odboje - jako významný komunistický funkcionář řídí vydávání tajných komunistických tiskovin.
V dubnu roku 1942 je Julius Fučík zatčen gestapem - postupně je pak vězněn v pražské pankrácké věznici, pak v Budyšíně a nakonec ve věznici v Berlíně-Plötzensee.
Julius Fučík-spisovatel je autorem mnoha reportáží (viz výše), divadelních a literárních kritik - ty vycházejí po jeho smrti v souborech "Milujeme svoji zem" (1948),"Stati o literatuře" (1951) a "Divadelní kritiky" (1956) - píše též eseje ("Božena Němcová bojující", "O Sabinově zradě", "Chůva"), které pak vycházejí společně v knize "Tři studie" (1947).
Nicméně, Fučík je v podstatě dodnes posuzován jako "auctor unius libri", tedy autor jedné knihy, a to světově proslulé autobiografické prózy "Reportáž psaná na oprátce" (posmrtně 1945) - tato kniha vzniká za Fučíkova věznění v pankrácké věznici za mimořádných podmínek - kniha vzniká po částech, mezi výslechy, v nejistotě, ven je vynášena bachařem na motácích: vydána je "Reportáž psaná na oprátce" až po skončení druhé světové války - jde přitom o vydání, které bylo ideologicky upraveno komunisty tak, aby co nejlépe vyhovovalo jejich poválečným cílům a záměrům - poté, co se komunisté ujímají v roce 1948 v Československu moci, je Julius Fučík oslavován jako hrdina.
Teprve po listopadových událostech roku 1989 a po znovunastolení demokratického zřízení v Československu je Fučíkova "Reportáž psaná na oprátce" podrobena kritickému zhodnocení - kritické vydání původní Fučíkovy verze vychází v roce 1995 a obsahuje i části, které byly po válce vypuštěny, zejména části, kde na sebe Fučík prozrazuje, že při výsleších na gestapu podlehl mučení a promluvil, ale kde zároveň zdůrazňuje, že svými přiznáními nikomu neublížil.
Julius Fučík umírá 8. září roku 1943 poté, co je v berlínské věznici Plötzensee odouzen k trestu smrti a popraven.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 88 88 | 2. října 2011 v 19:46 | Reagovat

Byla to KOMUNISTICKÁ SVINĚ nezaslouzil si nic jiného než smrt

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama