__________I hate summer, I hate spring, I love only, what you bring_______

Sex Pistols info+foto

9. února 2007 v 21:56 | Karolína |  Sex Pistols
V létě r. 1975 do zvláštního londýnského modního salonu s názvem Sex vešel mladičký Johnny Lydon. Přestože obchod vzkvétal nejroztodivnějšími obleky s křiklavými ozdobami, upoutal na sebe pozornost právě on. Nalezeno obarvená vztyčená čupřina, potrhané tričko s nápisem tehdy všeobecně populární kapely s načmáraným dovětkem - "nenávidím".
Arogantní pseudopubertální výstřední chování, skřípající hlas, zkrátka něco, co spolumajitele kontroverzního obchodu zaujalo na první pohled. Rotten (alias Lydon ) - " Nevím co chci, ale vím jak toho dosáhnout. Zničit všechno." Vznikla nová hudba nezatížená neduhy dospělých, vznikla hudba z lidu, jasná a přímá - punk. Jakýsi nový podzemní folklor s ideovou náplní - anarchismem a pubertálním nihilismem. Každá hudba má své představené, své idoly a i když se právě tomuto idolství a zbožňování Sex Pistols bránili, Johnny Rotten se tím idolem "probuzené" mládeže bezpečně stal. Rebelantský, divoký představitel nové nastupující generace, který srozumitelně a hrubě nakládal se vším, co mladé tak sralo, co je ponižovalo…..
Na konci roku 75 byla vydána hitovka "Anarchy In The U.K." Od prvních koncertů se na podiu po Rottenově boku objevovala nahotinká dívka. Korunu všemu Rotten nasadil v televizním interview v prosinci 76.
V jeho průběhu moderátor Bill Grundy neustále přemlouval Johnnyho, aby řekl nějaké ty své sprosté výrazy, přičemž Sex Pistols a punk, jako takový pohrdavě přehlížel a zesměšňoval. Od Rottena si sliboval pouze nějaké to vzrušení ve svém nudném programu. Dočkal se svého - " You Dirty Fucker- Ty špinavý kurevníku". A přesně tohle vyvolalo smršť ohlasů ze strany bulváru, který přesně tohle potřeboval k rozvíření kampaně proti punku a Sex Pistols obzvlášť.
Následovala vlna smyšlených historek:
"Sex Pistols mají na svědomí nepokoje na letišti Heathrow" , "Sex Pistols rozmlátili hodnému fotografovi jeho přístroj" , "Sex Pistols plivají do vzduchu a používají ty nejsprostější výrazy, jimiž kazí naše děti" , "Přívrženci Sex Pistols vyvolávají rvačky s našimi milými teddy boys" , "Sex Pistols jsou nepřáteli národa" , "Sex Pistols sní denně k snídani pět nemluvňat".
Reakcí byly, přestože se to zdá neuvěřitelné, i zákazy. Půl roku nesměli nikde vystupovat, noviny je špinily, televize a rozhlas je bojkotovaly a proč to všechno? Jen proto, že Sex Pistols vkládali prsty na pár bolavých míst britské společnosti, pomáhali duševně zmrzačené generaci zpět na nohy, zbavovali je zakřiknutosti a apatie, odhalovali pokrytecký svět dospělých. Teprve v r. 77 dobyl punk Anglii. SexPistols vyhráli boj o rozhlas, a i když protesty některých zestárlých rockových superhvězd měli pořád svou váhu, podařilo se kapele podepsat výhodnou smlouvu na jednu desku se společností Virgin, a to krátce po té, co od svých smluv, i za cenu finančních zrát, na základě nátlaků ustoupila i taková firma jako EMI. A tak Sex Pistols vylezli ze svého utajovaného úkrytu…Natočili desku , dodnes v punku nepřekonanou - "Never Mind The Bollocks". Syrový kytarový zvuk, zběsilé tempo, jedovatý hlas chrlící násilné a morbidní texty, sarkasmus - zkrátka další v řadě skandálů…..
Ta oficialita, zdá se, se stala kapele osudnou. Na přelomu let 77-78 vyrazili na americké turné. To už byl v kapele namísto Matlocka legendární Sid Vicious proslulý zejména svými heroinovými mraky, výstředním chováním s obzvlášť typickým házením "dršek" a posléze (posmrtně) nejproslulejší právě díky své vlastní smrti, ke které ho bezpochyby dohnala kampaň proti jeho osobě za údajné zavraždění své přítelkyně Nancy.
Ještě než se tak stalo, Sex Pistols se rozpadli. 14. ledna po koncertě v San Francisku oznámil Rotten, že zpíval naposled. "Mám dost spolupráce s Mc Larenem". S jeho odchodem éra kapely bohužel neskončila. Samostatnou fraškou, ještě víc hanobící už tak profláknuté jméno Sex Pistols, se stal film Sid and Nancy- Love The Kill. Punk nikdy nedosáhl nějakého výrazného komerčního úspěchu.
Ostatně, které masy lidí by si za perně vydělané peníze kupovali desky, ze kterých se neline láskyplný šepot, mazlení a relaxační kůra, ale pěkně ostré a řízné "fackovačky". Punk slavil jiné vítězství. Zamíchal kartami a řádně zčeřil stojaté vody pop-music. Prorazil cestu nové, nejen přemýšlení nutící muzice. Nepoužíval a nepoužívá k tomu metody glazé rukaviček, ale metody šoku, kopance do zadku. Punk vrátil sebedůvěru mladé generaci, hodně nahlas sdělil světu, že k tomu abyste založili kapelu, nemusíte hrát jako Blackmoore či Van Halen, nemusíte ovládat svůj nástroj na hranici virtuozity.
Stačí jen chuť, trocha píle a hlavně být obdarován tím základním - talentem a myšlenkou. Punk tak postavil myšlenku před individuální hráčskou zručnost. Na jeho odkazu vznikly takové skupiny jako Damned, Clash, Generation X, Exploited, Chelsea, Joy Division, Dead Kennedys a stovky jiných.
Bez Sex Pistols, a to znamená i bez toho zpropadeného Mc Larena, by z nich minimálně půlka nikdy nevznikla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama