__________I hate summer, I hate spring, I love only, what you bring_______

Klonování

10. dubna 2007 v 22:31 | Karolína |  že by moje myšlenky???
Klonování
Pro klonování lidí už neexistují technické překážky. Reálné záměry má americká sekta, tzv. reliáni, jejímž cílem je vytvořit repliku člověka. Základnu mají v Kanadě a na světě asi 50 000 vyznavačů, roztroušených v 80 zemích. Aby mohli naklonovat člověka, založili na Bahamských ostrovech společnost Clonaid. Mají dokonalé vybavení, tajnou laboratoř, schopné vědce, dárkyně vajíček i náhradní matky k donošení plodu.
Zakladatelem tohoto kultu je bývalý francouzský zpěvák Claude Vorilhon. Podle jejich názoru je život na Zemi, stejně jako lidský rod výsledkem vědeckého experimentu mimozemšťanů. Tvrdí, že jsme potomci mimozemšťanů, kteří si nás vytvořili klonováním. Vorilhonova náboženská skupina, sídlící v Kanadě, vyznává jeho teorii o mimozemském původu člověka.
Clonaid nabízí běžné klonování domácích miláčků, zachování genetické informace významných rodičů a pod.

Ředitelkou vědeckého oddělení Clonaidu je Brigitte Boisselierová, biochemička, jenž má za sebou řadu odborných publikací. Jedním ze spolupracovníků je Lee Po Yona, který v roce 1999 úspěšně naklonoval lidské embryo, i když ho nakonec náhradní matce neimplantoval.
Ke klonování je zapotřebí darované vajíčko a především buňky člověka, kterého chceme klonovat. Z vajíčka se vysaje jemnou jehlou jádro. Vajíčko zbavené jádra a buňky klonovaného člověka se umístí k sobě a zaktivují elektrickými impulsy. Buňky a vajíčko se spojí, vytvoří se vajíčko s novým jádrem, které se v případě úspěchu začne dělit a vytvářet embryo.
Riziko, že se lidské klony narodí nějak postižené, je velmi vysoké.
Průzkumy ukazují, že naprostá většina (70%) dotázaných v USA je striktně proti klonování lidí a pouhých 7% s klonováním souhlasí. Hlavní důvody negativního přístupu jsou náboženské, dále nepřípustné zasahování do lidské výjimečnosti, také nebezpečnost technologického postupu a zneužití klonování.
Počátky klonování
Hans Spemann
Již v roce 1938 popsal teoretické principy klonování německý biolog Hans Spemann. Jeho úvahy byly ve svých principech velmi jednoduché a i v tomto případě platí, že v jednoduchosti tkví genialita. Spemann dobře věděl, že většina živočichů zahájí svůj život ve stadiu jedné buňky vzniklé oplozením vajíčka spermií. Vajíčko přinese dědičnou informaci matky, spermie dodá geny otce. V jedné buňce zvané zygota se tyto geny spojí a dají vzniknout novému jedinci. Následuje jeden z nejúžasnějších dějů živé přírody. Zygota se začne dělit nejprve na dvě, pak na čtyři buňky. Dělení pokračuje dál. Buňky se organizují, mění, putují. Vzniká dokonale fungující tělo plodu, které se dále dynamicky vyvíjí. Výsledkem dělení jedné jediné buňky zygoty je nakonec tělo dospělého tvora.
Protože mají miliardy buněk v těle dospělého živočicha za předka jedinou buňku zygotu, mají všechny stejnou dědičnou informaci zděděnou po zygotě. Nervová buňka mozku obsahuje stejné geny jako buňka střevní sliznice. Rozdíl je v tom, že během dlouhého vývoje se jednotlivé buňky přizpůsobily úlohám, které mají v těle plnit - říkám, že se diferencovaly. Podstatou procesu diferenciace je využití jen vybrané části celkové dědičné informace buňkou určitého typu. Některé geny kódují zcela základní životní procesy a jsou proto využívány všemi typy buněk. Jiné geny jsou ale "zapnuté" jen v určitých buňkách. Zbývající geny jsou "vypnuty".
Spemann uvažoval o tom, jak v diferencované tělní buňce její "vypnuté" geny opět "zapnout". Jak donutit buňku, aby si "vzpomněla" na dávné doby, kdy její "praprapředek" - tedy zygota - mohla podle potřeby "zapnout" kterýkoli ze svých genů. Spemann došel k závěru, že na "osvěžení paměti" diferencované buňky by mělo stačit spojení buňky s vajíčkem, z nějž byla odstraněna jeho vlastní dědičná informace. Vajíčko přeci čeká na spermii a je připraveno spustit celou tu neuvěřitelnou mašinérii procesů vedoucích od zygoty ke vzniku celého organismu. Mohlo by tedy "ošálit" buňku, vzbudit v ní falešné zdání, že je opět zygotou a buňka by se podle toho měla začít chovat - měla by se začít dělit a vyvíjet. Hans Spemann se ale realizace svých myšlenek nedožil. Zemřel v roce 1941.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jste pro anarchii???

Ano!!!! 26.4% (176)
Ano,ale ne ortodoxně.... 10.9% (73)
Ne, ale nevadí mi 12.4% (83)
Ne!!!!!!!!!! 50.2% (335)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama