__________I hate summer, I hate spring, I love only, what you bring_______

Pop art- co to vlastně je??

1. srpna 2007 v 8:00 | Karolína |  Pop art
Pop art- Moje láska

Významem pop art se označuje celý úsek soudobého realismu, jehož zrod souvisí s objevem nového smyslu pro moderní velkoměsto. Na mezinárodní scéně se pop art objevil roku 1964 v Benátkách.Samotný název pop art byl poprvé použit roku 1955 anglickým kritikem Lawrencem Allowayem v souvislostech s díly skupiny londýnských umělců sdružených v Institut of Cantemporary Art (ICA). O několik let později se v tomto institutu utvořila malá organizace Independent group,která iniciovala toto umělecké hnutí.
První období pop-artu (1953-1958)
Témata byla inspirována technikou.Figurativní umění.Mezi významné umělce patřili Paolozzi, Baham, Hamilton a Mac Hale.
Druhé období pop-artu (1957-1961)
Naprostý protiklad prvního období.Abstraktní umění.Mezi umělce druhého období řadíme Richarda Smitha, Petera Blakea a Johna Thompsona. Vyznačuje se převzetím velkých formátů a čerpáním z masové kultury Spojených států.
Třetí období pop-artu (od roku 1961)
Mezi umělce tohoto období patří především studenti Royal college of art - Billy Apple, Patrick Cawlfield, Allen Jones a Peter Philips.V tomto třetím období došlo k novému rozkvětu figurativního pop artu.
Nevýraznější umělec pop-artu:
Andy Warhol (6. srpna 1928 - 22. února 1987) byl americký malíř, grafik, filmový tvůrce, autor a vůdčí osobnost pop artu.V 60.letech začal malovat známé americké produkty, jako plechovky Campbellovy polévky a Coca-Coly. Později začal s masovou produkcí sítotisku, snažil se nejen vytvářet umění z masových výrobků, ale i v masovém měřítku. Založil studio The Factory, kde zaměstnával a usměrňoval "umělecké pracovníky" pří tvorbě výtisků, bot, filmů a dalších děl. V 70. a 80.letech vytvořil hlavně sérii netradičních portrétů slavných lidí (Marilyn Monroe, Elvis Presley či John Lennon).
Jak poznat,že jde o pop art?
Barevnost,sítotisk,výrobky masové kultury-plechovky,obaly…,jeden obraz ve více barevných variacích,komixy,blonďatá děva ve stylu Marylin Monroe
Dodateček:Zdroj je kniha dějin umění svazek 10 od Pijona.Datace....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JajkaB JajkaB | Web | 26. srpna 2007 v 0:54 | Reagovat

to sem nikdy neslyšela...že se to tak jmenuje :) tak sem zase chytřejší

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama